anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

DSC-HX1 głębia ostrości

TomasHouse
Początkujący

DSC-HX1 głębia ostrości

Witam wszystkich jestem nowym posiadaczem DSC-HX1 , mam problem z osiągnięciem małej głębi ostrości w tym aparacie . Widziałem zdjęcia testowe gdzie efekt ten był ładnie widoczny ale ja niestety nie potrafię osiągnąć nawet zbliżonego .Proszę o rade jakich ustawień użyć żeby osiągnąć taki efekt . Podstawy teoretyczne i filmiki przeczytałem i chyba coś robię nie tak

6 ODPOW. 6
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

mała głębia ostrości zależna jest od trzech rzeczy:
ogniskowej
wartości przysłony
odległości


1) ustaw aparat w tryb priorytetu przysłony (wybierz A na pokrętle trybu pracy)
2) ustaw najmniejszą dostępną wartość przysłony (bodajże 2.8)
3) ustaw największą wartość "zoom'a"
4) podejdź jak najbliżej fotografowanej osoby/przedmiotu

sprawdź czy teraz jest lepiej dla Ciebie :)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
TomasHouse
Początkujący

Dziękuje , pomogło , brakowało mi max zoom'u :) , muszę chyba poćwiczyć czytanie ze zrozumieniem .

profile.country.pl_PL.title
laubean
Nowicjusz

Witam serdecznie :)

Chciałabym się zapytać bo w moim wypadku oczekiwana głębia ostrości wychodzi tylko przy max zoomie natomiast przy oddaleniu cala magia znika nawet w opcji SCN "portret z ostrością na obiekcie" efekt jest nieciekawy. A ponadto nie wiem jak u was ale gdy wyłączam lampę zdjęcia są
bardzo poruszone, przy włączeniu cienie są ogromne nawet z włączonym D-R+ :(

Sytuacja polepsza się przy zdjęciach na zewnątrz natomiast w pomieszczeniach tragedia :( Pomocy

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

odnośnie Głębi ostrości w głębokim skrócie:
w aparatach kompaktowych uzyskanie małej głębi ostrości jest zdecydowanie trudniejsze do zrealizowania z tytułu fizycznego rozmiaru matrycy. Jedynym wyjściem jest ustawienie jak największej wartości "zoom" oraz podejście jak najbliżej przedmiotu/osoby fotografowanej. Nie mniej jednak zdecydowanie łatwiej uzyskać efekt małej głębi ostrości za pomocą lustrzanki (z podpiętym jasnym obiektywem).

odnośnie lampy: fotografia to światło, jeśli tego światła jest mało (a w pomieszczeniach z reguły jest mało) musisz zwiększyć ilość światła - najprościej lampą błyskową

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Laubean, spróbuj zapoznać się z tym kalkulatorem :smileyarrow:
Zamiast Twojego aparatu (chyba go jeszcze nie ma na liście), możesz wziąć dowolny kompakt Sony - wielkość matrycy jest w nich w zasadzie taka sama.
Myślę, że pozwoli to lepiej zrozumieć co - i ważniejsze - dlaczego?

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
laubean
Nowicjusz

Wszystkim bardzo dziekuje :) Bede czytać i probować, mam nadzije ze w koncu naucze sie czegos 😜
Ps. naprawde swietny ten kalkulator