anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

dsc h10 z konwerterem szerokątnym- cień na zdjęciach

kzbyszek-----
Początkujący

dsc h10 z konwerterem szerokątnym- cień na zdjęciach

Witam,wszystkich forumowiczów. Jestem zadowolonym użytkownikiem sony H10. Aby poszerzyć możliwości fotografowania zakupiłem do niego konwerter VCL-DH0758 .Takich konwerterów jest teraz mnóstwo na aukcjach i za naprawdę niewielkie pieniądze. Konwerter fajna rzecz, problem pojawia się dopiero przy robieniu zdjęć z lampą błyskową. Ponieważ ma on gabaryty takie same jak osłona p-słoneczna ,zasłania lampę i na dole zdjęcia wychodzi okrągły cień.Radzę sobie z tym używając dodatkowej lampy z fotocelą ,ale czasem wolałbym nie nosić dodatkowej lampy bo ta wbudowana jest całkiem mocna.Może ktoś z forumowiczów poradził sobie z tym problemem w inny sposób. Ja próbowałem założyć na lampę dodatkowy odbłyśnik z dyfuzorem, efekty uzyskałem raz lepsze raz gorsze. Generalnie mam problem z takim ustawieniem kątów odbicia aby oświetlenie było równomierne. Jeśli ktoś podejmował takie próby i ma już dobre efekty to proszę o podzielenie się nimi.

3 ODPOW. 3
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witaj,

Cień na zdjęciach to niestety dość poważny problem przy użyciu konwertera i lampy błyskowej.
Naprawdę trudno sobie z tym poradzić szczególnie, że moc lampy ulega znacznemu osłabieniu przy zastosowaniu wszelkiego rodzaju dyfuzorów/ odbłyśników stąd trudno podać Ci gotową receptę na całkowite wyeliminowanie cienia.

Tak szczerze, to stosowanie konwertera i lampy nie bardzo ma sens...on świetnie się sprawdza przy ładnie doświetlonych scenach, gdzie lampa jest zbyteczna.

Pozdrawiam,

ripride
Początkujący

niektórzy usuwają tzw. lens shadow w fotoszopie i to z niezłymi efektami. jest tez chyba specjalny program.

kzbyszek-----
Początkujący

Dzięki za zainteresowanie tematem ,próbowałem to robić programowo,ale to straszna zabawa i efekty rzadko są zadowalające. Zrobiłem taki prototypowy odbłyśnik,który daje w miarę równomierne oświetlenie i pozbawia zdjęcia tego cienia. Minusem tego rozwiązania jest to ,że efekt do przyjęcia można uzyskać tylko przy długiej synchronizacji (lampa w trybie sl) czyli rozwiązanie raczej nie na imprezy.