anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Co to jest za załamanie ?

lennox-----
Początkujący

Co to jest za załamanie ?

Wszystko fajnie ale przy fotografowaniu infrastruktury moją H-50 może być nie wesoło
Zwróćcie proszę uwagę na skrzywienie wierzy kościółka kiedy nie znajduje się w centrum obiektywu, również na słupy znajdujące się przy krawędzi zdjęć - im wyżej tym większe uchylenie do środka.
Jeśli coś dużego ustawimy na środku obiektywu to jest OK ale przy krawędziach obraz załamuje się do środka. To chyba nie jest normalne.
Czy to się kwalifikuje do reklamacji ?

Czy u Was też tak się dzieję ?

14 ODPOW. 14
profile.country.pl_PL.title
egamid
Nowicjusz

Moje zdanie ; krzywizna na brzegach zdjęcia wynika z kształtu soczewek w obiektywie , po prostu są okrągłe , a obiekt nie jest w centrum . Dla mnie wszystko w porządku !

oldguest
Początkujący

To jest dystorsja. Nie da się po prostu zrobić obiektywu który ma 15x zoom i jest bez dystorsji, aberracji i jest ostry. Zawsze to jest jakiś kompromis miedzy tymi parametrami i nawet obiektywy do lustrzanek mają tego typu problemy. Ogólnie czym większy zoom tym trudniej zrobić obiektyw który mało zniekształca, ma bardzo małe aberracje oraz jest ostry. Po prostu fizyka nie pozwala. Takie problemy można także podzielić na takie które łatwo poprawić dystorsje bardzo łatwo naprawić programem graficznym aberracje jeśli nie są duże także można skorygować niestety ostrości nie da się poprawić.

Ale część rzeczy które pan pokazuje mają także związek z samą perspektywą. Bo to że słup czy wieża kościoła jest pochylona to perspektywa ich zaokrąglenie to dystorsja. Szczególnie widoczna akurat na lewym słupie na 1 zdjęciu jest wyraźnie zaokrąglony.

lennox-----
Początkujący

Bardzo dziękuję za podjęcie tematu.
Wiecie - takie foty wychodzą nawet kiedy robię fotki bez zoomu.
Troszkę już denerwujące, bo wiecie, brzegi zdjęć są zawsze zaokrąglone do środka ;/
Ale skoro mówicie że to nie uszkodzenie to chyba muszę się do tego przyzwyczaić.

oldguest
Początkujący

Tak ale właśnie na szerokim kącie ten efekt się nasila ogólnie dystorsja się zmienia wraz z zmianą ogniskowej. I tak jak mówię programy graficzne potrafią to ładnie "odkrzywić".

lennox-----
Początkujący

No tak tylko wie Pan - przywiozę np. z wakacji 500 zdjęć i poprawiać je w programie graficznym to troszkę porażka :))
Czyli na mniejszej ogniskowej zakrzywienia powinny być mniejsze ? Czasem jednak jest taka sytuacja że zmniejszenie ogniskowej nie wchodzi w grę. Generalnie jest to dla mnie bardzo duża wada tego aparatu.

oldguest
Początkujący

Znaczy poprawić można te które idą potem do wydruku. Albo te na których to bardziej widać (właśnie gdzieś gdzie się trafi coś prostego bo w naturze ciężko to zaobserwować). Tytaj poprawiona fotka pluginem Lens Distortion Corrector Zajmuje to 5 sec bo to jest jeden suwak który ustawiamy tak aby wyprostować obiekty na zdjęciu.

lennox-----
Początkujący

Rzeczywiście jest różnica na tym poprawionym :)
Generalnie to się wystraszyłem że mam uszkodzony aparat :D ale teraz już wiem co i jak. Nie jestem z tego powodu jakoś wyjątkowo szczęśliwy ale .... aparat ma więcej plusów niż minusów.

Serdecznie dziękuję za pomoc :)
Pozdrawiam

oldguest
Początkujący

Ten plugin ma działać nawet z infranview z tego co wyczytałem tak że wszystko jest free.

lennox-----
Początkujący

Jeszcze mam takie pytanie :)
Przepraszam ale dopiero się uczę fotografii :)
Zmienić ogniskową można tylko poprzez podciągnięcie zoomu ?